معماران معاصر ایران, اتووود - بزرگترین سایت معماری
??? ??? ??? ???? ????? ????: ??? ???? : ??? ???? ?? ?????? ????

?? ???????? ?????? ??????? ? ????? ????? ??????? ????? ????? ??? ????? ???? |  ??? ??? |  ???? ?? ?? |  ?????? ?? |  ?????? ???? |  ??????
????????????????
?????? ??? ??????
    ????: مفاهيم و نظريات معماري
    ????: مصالح ساختمانی پایدار
    ????: سه بعدی
    ????: نقد معماری در فضای مجازی
???? ???? ???? ??
    ???? : مفاهيم و نظريات معماري
    ???? : سه بعدی
    ???? : مصالح ساختمانی پایدار
    ???? : پریتزکر 2011
???? ??????
???? ???? ????
    پوریا ترکفر
    رضا ظریف
    عادل نیکخو
    F Nazari
???????? ??? ??
    از کجا مورینگا بخریم - فایدیم
 
    قیمت زیره سبز - فایدیم
 
    فولدينگ
 
    مبانی طراحی پایدار در راستای اهداف توسعه پایدار
 

نقد > پریتزکر 2011 >
دلیل محبوبیت زیره سبز سبزوار چیست؟
  رضا ظریف    (1400/10/17)

 خرید زیره سبز سبزوار یکی از موضوعاتی است که در این مقاله قصد دارم در مورد آن صحبت کنم.

فروش زیره سبزوار به دلیل داشتن شهرت جهانی این زیره سبز در بازارهای داخلی و خارجی، همواره از رونق خوبی برخوردار است.

در این مقاله قصد دارم به صورت کاملاً تجربی و با تکیه بر دانش بومی که در زمینه فروش عمده زیره سبزوار دارم، دلیل محبوبیت بالای زیر سبز سبزوار را برای شما کاربر محترم شرح دهم.

توجه: جهت آگاهی از نرخ زیره سبزوار می توانید با مدیر فروش بازرگانی فایدیم تماس بگیرید و یا از صفحه (تماس با ما)، فرم استعلام قیمت را برای دپارتمان فروش ارسال نمایید تا در اسرع وقت شما را از قیمت زیره سبز سبزوار مطلع کنیم.

راز محبوبیت زیره سبز سبزوار

زیره سبز سبزوار با دقت خاصی برداشت می شود؛ از همین رو پس از برداشت، در پروسه بوجاری کردن، زیره سبزوار معمولاً بین ۹% تا ۱۰% افت وزن پیدا می کند.

این در حالی است که زیره سبز کشت شده در سایر مناطق کشور بعد از بوجاری کردن، افت وزنی بین ۱۳% الی ۱۵% را تجربه می کنند که حتی در موارد نادری به ۲۰% هم می رسد؛ همین مسئله عامل بالا رفتن قیمت تمام شده زیره بوجاری شده خواهد شد.

قطعاً اکنون متوجه دلیل محبوبیت زیره سبز سبزوار و تقاضای زیاد تجار محترم نسبت به خرید زیره سبز سبزوار شده اید.

اجازه بدهید با جزئیات بیشتری به زیره سبز سبزوار بپردازم...

توسعه و صادرات زیره سبز سبزوار

بخش عمده ای از زیره سبز تولیدی کشورمان مربوط به شهرستان های استان خراسان رضوی و توابع آن از جمله سبزوار، کاشمر، تایباد، تربت حیدریه، گناباد، فردوس، طبس، نیشابور، قوچان، شیروان، بجنورد، اسفراین، سرخس، درگز و قاینات می شود.

تقریباً 10 هزار هکتار از اراضی استان خراسان به کشت زیره سبز اختصاص دارد که سهم سبزوار از این مقدار 40% یعنی حدود 4000 هکتار است.

به همین دلیل در خراسان، سبزوار مقام اول در تجارت و مجموع سطح زیر کشت آبی و دیم زیره سبز را در اکثر سال ها به دست آورده است.

بیشترین حجم زیره سبز موجود در بازار زیره سبزوار، ریشه در تولید زیره در بخش های جوین و جغتای این شهرستان است.

در داخل شهر و اماکن قدیمی سبزوار، بورس های غیر رسمی به نام (مِرچ زیره) دایر است که افراد تشکیل دهنده آن از عمده صادرات کنندگان زیره سبز و مقدار کمی از محصولات دیگر هستند.

این افراد قیمت زیره در سبزوار را هنگام برداشت به ساعت به بازار اعلام می کنند.

کشاورزان شهرستان سبزوار از زمان های بسیار دور، در زمینه کشت زیره سبز (بویژه به صورت دیم) دارای تجارب بسیار با ارزشی بوده اند.

امروزه نیز با تکیه به همان تجارب، میزان خلأ عملکرد این محصول در شهرستان سبزوار نسبت به سایر شهرستان های دیگر استان خراسان، کم تر است.

از آنجایی که زیره سبز در بازه زمانی کوتاه و خاصی وارد بازار می شود و عرضه بیش از نیاز است، باعث نوسانات شدید قیمتی می شود که همین مسئله مشکلات اقتصادی شدیدی را به کشاورزان زحمت کش سبزواری تحمیل می کند؛ امّا سود اصلی عاید دلالان و واسطه ها می گردد.

در صورتی که اعتبارات سرمایه در گردش کافی در اختیار کشاورزان سبزواری قرار گیرد، تولید کنندگان می توانند محصولات خود را به صورت خرد خرد و بر اساس نیاز وارد بازار کنند تا مجبور نشوند حاصل زحمت خود را ارزان بفروشند.

با توجه به اینکه شهرستان سبزوار به عنوان بزرگترین مرکز تولید زیره سبز ایران، از جایگاه ویژه ای در تجارت و صادرات آن به خارج از کشور برخوردار است؛ باید با انجام تحقیقات کاربردی، بستر تولید بهینه این محصول کم توقع را فراهم آوریم.

گرچه مراحل ثبتی برای برند شدن زیره سبز سبزوار صورت نگرفته، امّا طلای سبز دیار سربداران را می توان به عنوان با کیفیت ترین زیره های سبز تولید و برداشت شده در ایران دانست.

قیمت زیره در سبزوار با توجه به تولید بالای زیره سبز در سبزوار و سایر شهرستان های استان خراسان، بسیار مناسب است و به همین دلیل صادرات این محصول، می تواند حاشیه سود قابل توجهی را برای کشاورزان زحمت کش سبزواری ایجاد کند.

لازم است بدانید، شهر سبزوار به عنوان مرکز فعالیت تجاری عمده زیره سبز نیز محسوب می شود.

در حقیقت زیره سبز برداشت شده از شهرستان های مجاور و حتی سایر استان های کشور در این شهر بوجاری، مبادله و بخش عمده آن نیز به کشورهایی نظیر امارات صادر می شود.

متأسفانه، با وجود اینکه زیره سبز سبزوار می تواند نقش مهمی در اشتغال زایی این شهرستان و همچنین صادرات غیرنفتی کشور ایفا کند؛ در سال های اخیر مورد کم لطفی های فراوانی قرار گرفته، به نحوی که تولید و صادرات زیره سبز ایران در سال های اخیر دستخوش نوسانات زیادی شده است.

این در حالی است که به خاطر کم توقع بودن زیره سبز، کشاورزان می توانند حتی اراضی که از لحاظ وضعیت خاک و آماده سازی زمین در وضعیت خوبی قرار ندارند را، به کشت زیره سبز اختصاص دهند.

سبزوار دارای آب و هوایی خشک و نیمه صحرایی است و به عمل آمدن هر گیاهی در مزارع آن منطقه ممکن نیست.

مسئولین محترم شهرستان سبزوار می توانند از این فرصت برای کمک به کشاورزان و تولیدکنندگانی که تاکنون در کاشت، داشت و برداشت و مهم تر از همه صادرات زیره سبز موفق بوده اند، استفاده نمایند تا ضمن توسعه صادرات، گامی بزرگی جهت ثبت جهانی زیره سبز سبزوار برداشته باشند.

پتانسیل های سبزوار برای توسعه و ثبت جهانی زیره سبزوار

در ادامه شما را با لیست پتناسیل های بومی شهرستان سبزوار که می توانند موجب رونق هرچه بیشتر و توسعه بازار داخلی و خارجی زیره سبز سبزوار گردند، آشنا می کنم:

پتانسیل های سبزوار برای توسعه و ثبت جهانی زیره سبزوار - خرید زیره سبز سبزوار

  • ایستگاه تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سبزوار
  • مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی
  • کارشناسان مروج پهنه در مراکز خدمات روستایی شهرستان
  • دانشگاه حکیم سبزواری
  • دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار
  • شرکت های کشت و صنعت و آستان قدس رضوی
  • بازرگانان و صادر کنندگان زیره در سطح شهرستان (نظیر بازرگانی فایدیم)
  • ایجاد منطقه ویژه اقتصادی

شناسایی کانال های بازاریابی زیره سبز در شهرستان سبزوار نشان داد؛ تولید کنندگان فقط 2.5% زیره تولیدی را به خود مصرفی اختصاص می دهند.

بررسی مسیر بازاریابی زیره نشان می دهد که عوامل و واسطه های زیادی در مسیر تولید تا مصرف وجود دارند به طوری که در حدود 97.5 % زیره تولیدی از طریق واسطه ها و دلالان، عمده فروشان و کارخانه های زیره پاک کنی وارد چرخه بازار می شود.

همچنین نتایج نشان داد که سهم تولید کنندگان در قیمت نهایی خرده فروشی در حدود ۶۰% است.

بنابراین سیستم بازاریابی و بازار رسانی زیره سبز سبزوار کارایی لازم را ندارد.

راهکارهای پیشنهادی برای بهبود کارایی بازار زیره سبز سبزوار

1. تأمین نهاده های مورد نیاز تولید کنندگان زیره سبز
2. خرید زیره از تولیدکنندگان و انجام عملیات فرآوری زیره سبز نظیر بسته بندی و درجه بندی
3. عرضه زیره بسته بندی شده با کیفیت و بازار پسند در بازارهای داخلی و خارجی
4. ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه چگونگی استفاده از عوامل تولید به منظور بهبود کارایی فنی و کاهش فاصله بین بهترین تولید کننده و دیگر تولید کنندگان.

به طور کلی با توجه به اهمیت و جایگاه اقتصادی زیره سبز در شهرستان سبزوار و همچنین اهمیت آن در مقوله تجارت و ارز آوری کشور، تحلیل شرایط تولید آن بسیار مهم است.

در این خصوص محاسبه کارایی فنی برای شناخت بهترین تولید کننده زیره سبز و همچنین بررسی مسیر و عوامل بازاریابی زیره سبز با توجه به تأثیر بازار کارا در تقویت انگیزه تولید، افزایش سودآوری، کاهش ضایعات و ارز آوری ویژه با توجه به مزیت نسبی از اهمیت و ضرورت خاصی برخوردار است.

منبع: بازرگانی فایدیم


اظهار نظـــــــر
 
جهت نوشتن مبحث جدید باید وارد سیستم شوید. / عضو جدید
ایـمـــیـل :  
رمز عبـور :  

?????? ??????? ????? ????? :
??? ???? ?? ??? 1386 ?? ??? ????? ?? ??????? ??? ??????? ?????? ????? ??? ?? ???.?? ???? ??? ??? ?? ???? ??????? ?????? ?? ????? ???? ??????? ?? ????? ????? ?? ??????????? ??? ?????? ?????? ??? ???? ???? ?? ??? ?????? ?? ???????
???? | ???? | ??? ??? | ?????? ?? | ???? ?? ?? | ?????? ???? | ??????
© ???? ???? ??? ?? ???? ????? ?? ???? ??????? ????? ?? ????.
Developed by Tryon Software Group