معماران معاصر ایران, اتووود - بزرگترین سایت معماری
??? ??? ??? ???? ????? ????: ??? ???? : ??? ???? ?? ?????? ????

?? ???????? ?????? ??????? ? ????? ????? ??????? ????? ????? ??? ????? ???? |  ??? ??? |  ???? ?? ?? |  ?????? ?? |  ?????? ???? |  ??????
????????????????
?????? ??? ??????
    ????: مفاهيم و نظريات معماري
    ????: مصالح ساختمانی پایدار
    ????: سه بعدی
    ????: نقد معماری در فضای مجازی
???? ???? ???? ??
    ???? : مفاهيم و نظريات معماري
    ???? : سه بعدی
    ???? : مصالح ساختمانی پایدار
    ???? : پریتزکر 2011
???? ??????
???? ???? ????
    پوریا ترکفر
    رضا ظریف
    عادل نیکخو
    F Nazari
???????? ??? ??
    فیلم آموزش سئو - نیوسئو
 
    طراحي با sketch up به زودي در اين پست طي روز هاي آتي كارهاي طراحي شده با sketch up را قرار مي ده ...
 
    راه های پولدار شدن ؟
 
    راهنمای بهینه سازی سایت برای موتور جستجوی بینگ گوگل با دارا بودن سهم ۶۷ درصدی همچنان به عنوان محب ...
 

نظریات معماری > مفاهيم و نظريات معماري >
معماری اسلامی چیست؟ معماری اسلامی یا معماری مسلمانان؟ ویژگی معماری اسلامی چیست؟
  حمیدرضا رضازاده    (1391/07/29)

 معماری اسلامی برگرفته از زبان قرآن است و عمق و غنای تمدن اسلام را با بهره‌گیری از روح معنویت نشان می‌دهد. این امر به گونه‌ای است که اعتقاد به توحید و ایمان به تعالیم اسلام به عنوان اندیشه زیبایی‌شناسی دین اسلام در معماری اسلامی تجلی می‌یابد مؤلفه‌های به جا مانده از پیش از ظهور اسلام نشان می‌دهد از زمانی که انسان هنر را شناخت یعنی از هزاران سال پیش به طراحی رنگی از حیواناتی که منقرض شدند به منظور نشان دادن واقعیتها و مهارتهای خود بر روی دیوارها پرداخت . در واقع هنر پیش از زبان و ادبیات در زندگی انسان وسیله‌ای برای برقراری ارتباط او به شمار می‌رفت .


  jafar yousefpour    (1392/01/08)

منظور از معماری اسلامی دوره اسلامی است نه اینکه اسلام با خودش معماری اورده باشه در این دوره از فلسفه اسلام هم استفاده شده  .


  حمیدرضا رضازاده    (1392/01/30)

خب دوره اسلامی معماریش چی بوده؟

چطور میشه معماری دوره اسلامی رو تشخیص داد؟

مرسی از کمکتون


  مجید الوند    (1392/02/10)

سلام

هنر اسلامی شامل چند بخش بوده:معماری-خوشنویسی-نقاشی و ........ پس معماری خودش جز ای از هنر اسلامی هستش.رنگهای بکاررفته در  معماری اسلامی رنگ فیروزه ای بوده(ترکیبی از رنگ سیز ردای پیامبر-رنگ ابی نشانه اسمان و عروج خداوند).این یکی از راههای شناسی معماری اسلامی.


  حمیدرضا رضازاده    (1392/02/20)

 شاید مجید آقا.

ولی باز اگر ما این رنگ ها را جای دیگری دیدیم باز میگیم معماری اسلامی؟

منظورم اینه که سبک های دیگه این رنگ ها رو ندارن و بکار نبردن؟


  پرستو رشیدی    (1392/02/25)

 

مسلما برای پاسخ به این سوال که معماری اسلامی چیست،باید بر گذری کلی و اجمالی بسنده کرد.معماری اسلامی را میتوان دارای چهار شیوه ی مصری،شامی،مغربی و ایرانی داست.وجود شیوه ی مختلف در معماری اسلامی میتواند روایت کننده ی این مساله ی مورد توجه باشد که معماری اسلامی از سرزمینی خاص به دیگر سرزمین های مسلمان شیوع پیدا نکرده.بلکه در پس ورود اسلام به نقاط مختلف،تاثیراتی را بر معماری هر سرزمین میتوان مشاهده کرد.بدیهتا تفکر اسلامی به عنوان این تفکر تاثیر گذار در اسرزمین های مسلمان شده،سبب پیدایش نوعی معماری که تشابه تفکر سازندگان در آن مشهود است میگردد.دوره های ارزشمند معماری اسلامی در ایران را میتوان از ابتدای قرن چهارم هجری تا اواسط دوره ی قاجار دانست.با شروع معماری اسلامی در ایران درقالب شیوه ای با نام خراسانی به مدت یک قرن،شاهد کوتاه شدن بناها و سادگی آن ها تحت تاثیر شعار برابری اسلام هستیم که در دوره ی بعد رنگ میبازد.در قرن بعد معماری اسلامی در ایران شاهد ظهور شیوه ای دیگر است.شیوه ی رازی که در شمال ایران با ساخت گنبد رک متولد میشود و تا قرن هفتم ادامه میابد.شیوه ی رازی گرچه از شمال ایران آغاز میگردد،منسوب به ری است.از ویژگی های معماری این دوره میتوان افزایش کیفیت مصالح،حجیم و یکپارجه شدن دیوارها و بازگشت شکوه پارتی بناها نام برد. دوره ی بعد که سه قرن به طول می انجامد شیوه ی آذری است که ابتدا درزمان حکومت ایلخانیان ،وسپس با حکومت تیموریان ادامه میابد.دراین دوره شاهد طاق های تیزه دار به جای طاق های مازه دار قبل از اسلام هستیم.وجود دانشمندانی چون خواجه نصیر طوسی و غیاث الدین جمشید کاشانی و تشکیل مجمعی با مدیریت خواجه نصیر،که تلفیق ریاضی و هنر را در پی داشت،هندسی شدن بناها را ازین پس موجب میشد. آخرین شیوه ی ارزشمند در معماری اسلامی در ایران ظهور شیوه ی اصفهانی از قرن یازدهم است.کمال این دوره را میتوان در زمان حکومت شاه عباس صفوی دانست.که ویژگی های انحصاری شهرسازی،شیوه ی ساخت و ساز و استفاده از آمود ها را داراست.رنگ فیروزه ای مورد بحث نیز در دوران حکوت شاه عباس به عنوان نماد آسمان در اندیشه ی عرفانی اسلام به وفور بکار برده شد.آخرین نکته ی قابل ذکر تاثیر دین برمعماری این دوره همچون معماری دوران کلیسا شاهد ویژگی های مشابه مانند حرکت از تاریکی به سوی روشنایی هستیم.اما وجه تمایز اساسی در نظرگاه پدیدار میشود.در معماری اسلامی بیننده به حرکت دید وا داشته میشود و نظرگاه دایما در حال تغییر است حال آنکه در معماری باروک شاهد فضایی تخت بر یک محور میانی ثابت هستیم.که ناشی از تفاوت اندیشه ی متاثر در اسلام و مسیحیت است.

  حمیدرضا رضازاده    (1392/02/26)

 سپاس از لطفتون خانم رشیدی

من با تفکر اسلامی موافق هستم ولی ربطش رو با سبک خراسانی و رازی و ...نفهمیدم.

این سبک ها توسط مرحوم پیرنیا ثبت و نام گذاری شده ولی باز میگیم سابقه ی این ها از پیرنیا هم قبل تره؟فکر نمیکنم


  ارمان محمدی رستمی    (1392/08/28)

معماری ایرانی در خدمت اعیان -پادشاهان و ثروتمندان بوده...اما معماری ایرانی اسلامی در خدمت عوام مانند مساجد-اب انبار-مدرسه-کاروانسراو...بوده است اسلام به معماری ایرانی بصیرت و یک رنگی و باهم بودن را اموخت.حمیدرضا جان امیدوارم جواب مختصر ومفیدی رو به شما داده باشم


  حمیدرضا رضازاده    (1392/08/29)

آره این چیزی بود که دنبالش بودم

البته گفته های بقیه دوستان هم درسته ولی دلیل بر تعریف معماری ایرانی و یا اسلامی نیست

سپاس از جواب شما.ممنون


  فاطمه خاکسبز    (1392/09/05)

اگه میشه اطلاعات بیشتری بگذاریددرمورد ساخت اولین مدرسه درایران«


  دانیال قاسمی    (1393/11/06)

اصلا معماری اسلامی وجود خارجی نداره و اون چیزی که ما به عنوان معماری اسلامی  میشناسیم، معماری در دوره پس از اسلام هست


  @@@ @@@    (1394/10/05)

 دوستان به نظر من بهتره به جای گشتن پاسخ در بین سبک های رازی و خراسانی و اینجور چیزا معماری اسلامی رو در قالب مفاهیمش بررسی کنید . مفهوم است که کالبد را در مرحله بعد به وجود می آورد نه کالبد مفهوم را . مثلا یک مورد کوچیک رو بیان میکنم : شما برید ببینید مثلا چرا در معماری اسلامی از نقش اب خیلی استفاده شده حتی در مناطقی که اب به زحمت یافت میشده مثل شهرهای کویری . ببینید مفهوم اب در معماری اسلامی چی بوده ؟؟ چرا اب برای ما در بنا انقدر مهم بوده ؟ اب چه چیزی را برای ما تداعی میکرده ؟؟ با سپاس 


اظهار نظـــــــر
 
جهت نوشتن مبحث جدید باید وارد سیستم شوید. / عضو جدید
ایـمـــیـل :  
رمز عبـور :  

?????? ??????? ????? ????? :
??? ???? ?? ??? 1386 ?? ??? ????? ?? ??????? ??? ??????? ?????? ????? ??? ?? ???.?? ???? ??? ??? ?? ???? ??????? ?????? ?? ????? ???? ??????? ?? ????? ????? ?? ??????????? ??? ?????? ?????? ??? ???? ???? ?? ??? ?????? ?? ???????
???? | ???? | ??? ??? | ?????? ?? | ???? ?? ?? | ?????? ???? | ??????
© ???? ???? ??? ?? ???? ????? ?? ???? ??????? ????? ?? ????.
Developed by Tryon Software Group