معماران معاصر ایران, اتووود - بزرگترین سایت معماری
??? ??? ??? ???? ????? ????: ??? ???? : ??? ???? ?? ?????? ????

?? ???????? ?????? ??????? ? ????? ????? ??????? ????? ????? ??? ????? ???? |  ??? ??? |  ???? ?? ?? |  ?????? ?? |  ?????? ???? |  ??????
????????????????
?????? ??? ??????
    ????: مفاهيم و نظريات معماري
    ????: مصالح ساختمانی پایدار
    ????: سه بعدی
    ????: نقد معماری در فضای مجازی
???? ???? ???? ??
    ???? : مفاهيم و نظريات معماري
    ???? : سه بعدی
    ???? : مصالح ساختمانی پایدار
    ???? : پریتزکر 2011
???? ??????
???? ???? ????
    پوریا ترکفر
    رضا ظریف
    عادل نیکخو
    F Nazari
???????? ??? ??
    طراحي با sketch up به زودي در اين پست طي روز هاي آتي كارهاي طراحي شده با sketch up را قرار مي ده ...
 
    راه های پولدار شدن ؟
 
    راهنمای بهینه سازی سایت برای موتور جستجوی بینگ گوگل با دارا بودن سهم ۶۷ درصدی همچنان به عنوان محب ...
 
    از الزام به تنظیم سند رسمی چه می دانید؟
 

نقد > نقد معماری در فضای مجازی >
نظرسنجي راجع به همايش تحليل پروژه هاي دانشجويي معماري - اسفند 88 شيراز
  علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"    (1388/12/23)

با توجه به برگزاری نخستین همایش تحلیل آثار معماری در اسفند ماه لطفا جهت پر بار تر شدن همایش های بعدی و رفع عیوب برگزاری و انتخاب آثار نظرات و پیشنهادات خود را در این قسمت بیان نمایید . 


  حسین پورنگ    (1388/12/23)

به نظر من  بهتر از این نمی شد.واقعا عالی و در سطح بالایی انجام شد.

جای تشکر فراوان داره ولی فقط یه چیز همرو خیلی ازیت کرد و من میدیدم که همه در این مورد حرف می زدن اونم وقت کمش بود که کسی نمی تونست از کارش دفاع کنه.

WITH THE BEST WISHES

GOOD LUCK


  محمد سکوتی    (1388/12/24)

اگه امکان داره نتایج و گزارش همایش اول رو توی سایت بزنین..حداقل واسه ما که امکان اومدن به شیراز به راحتی برامون مقدور نیست خیلی خوبه.ممنون.


  رضا شبانکاره    (1388/12/24)

سلام. اول خسته نباشید.

در مورد روند برگزاری همایش باید این نکته رو بگم که ( با عرض پوزش, اما) به کل اشتباه بود! به نظر من بهتر بود که طرح ها, اول توسط تعدادی استاد صاحب نظر انتخاب میشدند, و بعد اجازه ورود به سمینار رو میگرفتند, تا شاهد اینهمه طرح ضعیف و یک همایش سرد و خسته کننده نباشیم.

... دو ایراد اساسی دیگه هم در مورد نحوه انتخاب و امتیاز دهی به آثار(توی وبسایت) وجو داره:

1.اینکه هر شخص میتونه به تعداد نا محدودی برای یک پروژه تعداد بازدید ثبت کنه. یعنی فقط با باز کردن صفحه یک پروژه و refresh کردن میتونه تعداد بازدید یک پروژه رو در کمتر از 10 دقیقه به 500 تا یا بیشتر برسونه( که من شخصا یک موردش رو مشاهده کردم).

2.در مورد سیستم امتیاز دهی به آثار هم یه مشکل اساسی وجود داره و اون اینه که اسامی کسانی که به پروژه ها امتیاز میدن مخفی میمونه, و این چند تا مشکل به وجود میاره. اول اینکه, هر شخص بدون در نظر گرفتن ویژگی های طرح میتونه اقدام به امتیاز دهی بکنه و به خاطر این کار هیچ کسی نمیتونه ازش جواب بخواد. و دوم اینکه امتیاز دادن با این روش باعث میشه که بعضی ها از سر دشمنی یا شاید رقابت امتیازهای پایینی رو به طرح های دیگران بدن و این سبب بی عدالتی میشه.


  علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"    (1388/12/24)

دوست عزیز

جناب آقای شبانکاره

با تشکر از نقد منصفانه  شما نظر شما را به چند نکته جلب میکنم

مدیریت سایت هم به افزایش تعداد بازدید توجه دارد و ارزش آنرا از بخش های سایت برداشته است و پر بازدید ترین پروژه را هم از صفحات حذف خواهیم کرد

در مورد امتیاز دهی با آشکار کردن نام و امتیاز افراد ممکن است فردی که امتیاز پایینی به پروژه  ای بدهد فرد مقابل  هم به تلافی امتیاز پایینی بدهد یا برعکس فردی به همه پروژه ها 5 بدهد تا دیگران هم به او 5 بدهند پس آشکار کردن نام و امتیاز هم معایب خاص خود را دارد

ولی راهکار اتووود ایجاد آکادمی متخصصین و لحاظ کردن امتیاز این گروه با ضریبی خاص در امتیاز اعضا سایت است که انشاالله در سال آینده پیگیری میشود .


  وحید امیری    (1388/12/24)

برای مدیران تلاشگر سایت  اتووووود

سلام

نکاتی را درباره برگزاری همایش برای شما عزیزان می نویسم .

تاریخ همایش بدرستی انتخاب نشده بود و اطلاع رسانی درباره برگزاری همایش آنقدر کم بوود که حتی از بعضی از دانشجویان دانشگاه شیراز هم می پرسیدم اضهار بی اطلاعی می کردند. و روز همایش ، جلسه صبح بنده حضور نداشتم اما ظهر که به همایش رسیدیم من و دوستانم جایی برای نشستن در سالن پیدا نکردیم نمیدانم شاید بیش از ظرفیت سالن بلیط فروخته شده بود البته شاید . و ناهار که به مزاج خیلی از دوستان خوش نیامد احتمالا آشپزش دو تا بوده ؟!!!!و جلسه عصر که آنقدر سرد بود که اگر نور سالن خاموش می شد همه به خواب میرفتند البته همه ما اکنون در خوابیم !!وقت معرفی پروژه ها بسیار کم بود که طراحان نتوانستند آنطور که باید و شاید پروژه خود را معرفی کنند و به تبع آن داورها هم نتوانستند نظر کارشناسی خود را بدهند.البته عملکرد اتاق کنترل هم به این موضوع دامن می زد. در اینجا باید عرض کنم که نحوه انتخاب پروژه ها برای ورود به بخش مسابقه هم خالی از اشکال نبود شاید اگر اساتید پروژه ها را انتخاب میکردند شبه ایی برای کسی باقی نمی ماند . واز نحوه امتیاز دهی بگویم که شاید جامعه متجدد ما هنوز یاد نگرفته است که چگونه منصفانه رای بدهد و سوالی که برای من پیش آمده که آیا همایش جزیی از سایت بود یا سایت جزیی از همایش ؟ چون بعد از همایش عملا سایت و آن هیجان قبل از همایش کم  رنگ شد حتی خود من که از فعالن سایت بودم بعد از همایش دیگر رغبتی برای نظر دادن به پروژه ها و فعالیت در سایت ندارم . چون وقتی می بینم که به جای انتقاد کردن از پروژه ها  تعریف ها ی کورکورانه  انجام میدهند این شامل اساتید ودانشجویان میشود بعضی از اساتید مینویسند بسیار عالی است خوب است به به عجب پروژه ایی و ... و اینکه  همه به دنبال بالا بردن امتیازدانشگاه خود در سایت هستند یا اینکه میخواهند اسمی بالای اسم ها باشند نمیدانم شاید ، شاید اینگونه معماری را می آموزند ... و در آخر از تمام مدیران سایت اتوووود  به خاطر تلاشهای بی دریغشان تشکر می کنم . به امید روزهای پر از موفقیت. 


  حسین زیانی مطلق    (1388/12/24)

سلام

خسته  نباشید میگم به همه

چندتا موضوع رو که دیدم فقط میگم

اول اینکه نمیدونم چون ما از خود بودیم نذاشتن بریم داخل سالن(شناختنمون) گفتن برید بیرون  یا نه اونجا یه نوع رسم بود که نماینده ها جا گیرشون نیاد 

به هر حال خوش گذشت بیرونم هوا خوب بود بوی غذا هم میامد و دیگر هیچ

غذای برنتینش (چینی) بود

عدم حضور مهندس بصیرت کاملا حس شد

بی برنامگی موج میزد

حجوم مشتاقانه معماران جوان برای ورود به سالن هر بار ناکام می ماند

بعضی ها رسالتشون با ناهار به اتمام رسید و رفتند و ما تونستیم به سالن راه پیدا کنیم

مدیریت ضعیف بود و هر کس هر کاری دلش میخواست میکرد یکی داد میزد یکی میدوید و.........ا

واتاق کنترل چند میلونی کاری نکرد

در کل امیدوارم همایش بعدی جا واسه نشیتن همه باشه تا بعضی ها مثل ما مجبور نشن مثل  اتوبوس سر پا داستان رو دنبال کنند


  رضا شبانکاره    (1389/01/08)

جناب آقای مهندس امتیاز, به نظر من گرچه ایجاد آکادمی متخصصین بسیار منطقی و راهگشا مینماید, اما امتیاز دهی به شکل مخفی به ارتباط مخفیانه مینماید.

البته, در ضمنِ تشکر از بابت کاهش فضای رقابتی سایت و حذف قسمت پر بازدید ترین پروژه, مطلب دیگری که باید عرض کنم این است که نمایش تعدادی پروژه اتفاقی در صفحه اول سایت, میتواند به زنده نگاه داشتن پروژه های قدیمی کمک کند.


  مصطفی یکترزاده    (1388/12/26)

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیران محترم سایت و تشکر فراوان:

راستش باید بگم که همایش بهتر از اینها هم میتونست صورت بگیره.متاسفانه برنامه زمانبندی مناسبی مشخص نشده بود و همچنین همونطوری که همه میدونن داوری کمی غیر منصفانه بود.داوران محترم به دلیل کمبود زمان، مجبور بودن که خیلی سطحی پروژه رو داوری کنن و دوباره به دلیل کمبود زمان، مدافعین هم نمیتونستن از پروژشون دفاع کنن.

اما درباره امتیاز دهی باید بگم حق با آقای شبانکاره هستش. بایستی برای بهتر شدن سایت، اسامی دوستانی که به پروژه ها رای میدن ثبت شه.درسته که شاید کسی از دست کسی ناراحت شه ولی این ناراحتی بی دلیله.هر کس هر امتیازی به پروژه ای میده ، دلیلش رو به صورت کامنت اعلام میکنه پس کسی بی دلیل نمیتونه امتیاز پایینی رو به کسی بده.در نتیجه مشکلی پیش نمیاد.تازه با این روش در مورد پروژه ها هم بحث بیشتری در میگیره و باعث بالا رفتن سطح فکری و دانش کاربران میشه و سایرین هم میتونن خودشون در مورد اون اشخاص و پروژه هاشون تصمیم گیری کنن

ما همه در این سایت جمع شدیم تا سواد معماری خودمون رو بالا ببریم و هیچ هدف دیگری هم از این مهمتر نیست.امتیاز و تعداد بازدید فقط یه بهانه ست.

باز هم از شما و سایر مدیران سایت برای ایجاد چنین فضای مثبتی تشکر میکنم


  علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"    (1388/12/26)

دوست  عزیزجناب آقای زیانی

من واقعا از اینکه چند نفر از دوستان در همایش  صندلی نداشتند معذرت میخواهم ولی به همه دوستان گفته شده بود ساعت هشت و نیم آنجا باشند و بالتبع دوستانی که ظهر تشریف آوردند با این مشکل مواجه شدند که من باز هم معذرت می خواهم . 

در مورد داوری داوران اینطور نبود که داوران پروژه ها را همان موقع ببینند بلکه قبل از جلسه پروژه ها را کامل دیده بودند و حتی بدون دفاع طراحان هم میتوانستند امتیاز بدهند لیکن  دفاع از طرح و پرسش و پاسخ بیشتر جنبه آموزشی داشت تا تاثیر گذاری بر امتیاز داوران البته سطح اطلاعات طراحان و نحوه دفاع از طرح ها بر روی داوران تاثیر داشت که با همان زمان اندک نیز قابل طرح بود


  سمیرا ارجمندی    (1388/12/29)

 

به نام یگانه معمار هستی

سلام بر دوستان اتودی

یه دوست خوب و محترم ازم خواستن انتقاد کنم  واسه همایش برگزار شده ی اتود.خوب البته  دیدم اصلا من موفق نشدم  در همایش  شرکت کنم وفقط همینو بگم که وقتی دم در رسیدم نذاشتن برم تووو..گفتن بچه ها دارن نهار میخورن.منم گفتم مزاحمشون نشم!!....که خوب این انتقاد به قسمت اجرایی مربوط میشه.نقد دوستان رو خوندم و ..گفتن سیستم رای دادن اشکال داشته همینی که  چند تا رای 5 به دوستاشون  بدن و  فک کنن که منصفانه رای دادن.....خلاصه  2 موردی که دوستمون اقای شبانکاره گفتن کاملا صحیحه چون دوستامم بعد از همایش واسم  2 ساعت درد دل کردن...و همین ها رو گفتن.

و واقعا این ایراد ها وارده  و امیدوارم رفع بشه...در مورد نقد آثار هم باید بگم که طراحی 3 خودم رو روی سایت میذارم و در کنارش صحبتهای نگفته ای هست که بهانه ای شد برای اینکه به یکی از اهداف راه اندازی این سایت حداقل  به نوبه خودم کمک کنم چو ن به نظرم هیچ چیز مثل نقد تحلیلی یک اثر به مخاطبان اون اثر در فهمش کمک نمی کنه و آموزنده نیست. چون مخاطبان این سایت اکثرا دانشجویان معماری هستن و برای فهم  درست آثار باید با نقد درست آثار آشنا بشن...پس اگر هدف نقد هست نقد تحلیلی به بهترین وجه میتونه کمک کنه به وجه آموزشی این هدف.یه مشکل اساسی هم به نظرم خیلی هم مهم اومد و اونم ارزشیابی آثار معماری آپلود شده رو سا یت هست که فکر میکنم راه حل اون تعریف و انتخاب  یک مرجع اصلی برای قضاوت آثار هست البته بعد از نقد تحلیلی آثار توسط اعضای سایت{خیلی خوش بینانه بود!}  .

امیدوارم اساتید محترم ما به غیر از نقد فرمال آثار و تشبیه آثار  به احجامی  مثل کشتی و غیره به دیگر جنبه های نقد آثار هم بپردازن ...و متوجه تاثیر گذاری اینگونه نقد بر دانشجویان مخاطب این سایت هم باشن.  

خیلی خیلی به آقای بصیرت خسته نباشید میگم

خیلی مقالشون زیبا بود. جدا که لذت بردم و چه زیبا  با نقد آثار تحلیلی برخوررد کردن . امیدوارم که تلاششان بی نتیجه نمونه و

 با عملکرد غیر منصفانه ی بعضی مخاطبان  ماهیت اموزش مدارانه اتووود  زیر سوال نره...

امیدوارم ارائه ی راه حلهای گفته شد ه  به تجربه ی اندیشه عصر طلایی  نینجامه و  ناسازگار از آب در نیاد.چون تا اینجایی که من می بینم اداره و مدیریت این حرکت  نو در جامعه معماری  بسیار پر زحمت بوده. امیدوارم عملکرد متعهدانه ی  مخاطبان هم درحد زحمتی که برای این  هدف کشیده شده باشه .

آرزوی موفقیت

 

 


  حسین زیانی مطلق    (1389/01/02)

با سلام خدمت دوست و همکار گرامی جناب مهندس امتیاز

با توجه به پاسخ جنابعالی نسبت به پرشدن صندلی ها باید بگم که  دو حالت بیشتر پیش نمیاد وتوجیه شما قابل قبول نیست

 یا بلیط به لطف دوستان بیش از ظرفیت سالن فروخته شده بود

     یا به نحوی صندلی های سالن ناپدید شده بودند

البته در مورد داوری اینطور به نظر میرسید که داورها برای اولین باره که پروژه هارو می بینند، اینو از اون جهت میگم که برخی از داوران به دلیل ندیدن یا به سرعت رد شدن اسلاید ها اظهارکردند که نمیتوانیم نظر درستی بیان کنیم

و سوال اینجاست که آیا رسالت سایت بعد از همایش به اتمام رسید ؟


  علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"    (1389/01/02)

جناب آقای زیانی

تما م دوستانی که بلیط خریده بودند در سالن بر روی صندلی نشسته بودند ولی از دوستانی که بلیط نخریده بودند و به دلایل خاص در همایش حضور یافته بودند چند تایی متاسفانه در سانس صبح صندلی خالی نیافتند که من دوباره از این دوستان معذرت خواهی میکنم ولی سالن دانشکده نفت بزرگترین سالن جنوب کشور است و ما تمام سعیمان را برای جوابگویی حداکثری به دانشجویان علاقه مند نمودیم 

رسالت سایت پس از همایش به اتمام نرسیده ولی با توجه به مقارن شدن  اتمام همایش با عید نوروز اغلب کاربران به عید دیدنی یا مسافرت مشغول هستند ولی برنامه مدیران سایت جهت سال آینده تدوین شده است که پس از تصویب در هییت تحریریه به صورت تدریجی به اطلاع کاربران گرامی میرسد

با تشکر از انتقادات و پیگیری شما


  محمد علي شاكري زاده    (1389/01/03)

 

سلام

خسته نباشید ،همایش از نظر کلاس اجرا در سطح خوب و متفاوت از همایش هایی که در دوران دانشجویی شرکت کردم  برگزار شد مخصوصاً از نظر سالن که از کلیشه تالار احسان در آمده بود جا دارد از پشتیبانان مالی همایش نیز تقدیر کنیم ولی از نظر نحوه انتخاب آثار راه یافته به مسابقه جای بسی تأمل ... شاید اگرمدیران اتووود در انتخاب آثار راه یافته دخالت میکردند شاهد آثار بهتری بودیم.

همچنین همایش کمی خسته کننده هم بود شاید کلیپ و موسیقی در تلطیف و هیجان فضا می توانست مؤثر باشد.

در مجموع از نظر من همایش توانست  نمره خوبی کسب کند چون از سختی های قضیه و این که چندین ماه درگیر بودید کاملاً آگاهم.


  رضا شبانکاره    (1389/01/08)

 

بازگشت به اتووود به رغم اتووود:

سالها بود که در مقاطع و مباحث مختلف و در زمینه معماری, بین دانشجویان و اساتید, نشستها, همایشهاو سمینارهای زیادی رخ میداد که به موانع و چالشهایی که در مسیر رشد معماری ایرانی وجود دارد میپرداخت. اما اکثر این نشستها از یک درد دل فراتر نمیرفت. بارها نیز جلسات کوچک و بزرگ نقد معماری بهانه ای میشد برای ایجاد ارتباط بین جامعه معماری. گرچه گاهی ارتباطاتی در شبکه های اجتماعی (از جمله فیس بوک) صورت میگرفت, اما روی هم رفته هیچکدام از آنها (برای ایجاد ارتباط خالص معمارانه) ثمر بخش نبود. بزرگترین برگ برنده اتووود ایجاد ارتباط معمارانه و قدرتمند, در میان جامعه معماری فارس (و در آینده در کل کشور) است.

.


  مجتبی (سعید) پارسویی    (1389/01/10)

با سلام خدمت بزرگان...

خوب این همایش بر گذار شد و همه میدونیم چه مشکلاتی داشت ولی بهتره حالا به این فکر کنیم که چه راه حلی برای مشکلات وجود داره که انشاالله در ساهای بعد این مشکلات به وجود نیاد...

اولین پیشنهاد من این هستش که به جای 14 پروژه بهتره که 6 یا 8 پروژه رو انتخاب کنید ولی بیشتر برای معرفی اونها وقت بزارید...

 


  حسین پورنگ    (1389/01/15)

خوب حالا که همه نظراتشونو کفتن من یه پیشنهاد دارم.این پیشنهادم رو با قاطعییت عرض میکنم.

جناب آقای امتیاز:در صورت امکان تعداد این همایش هارو افزایش بدید.حداقل در پایان هر ترم یک همایش.

می دونم سخته ولی 2 تا دلیل دارم.

                        اول اینکه در پایان هر ترم دانشجوهای ترم پایین تر با دروس و پروژه های سال های آینده آشنا می شن و بدون ذهنیت قبلی سر کلاس نمی رن.

دوم اینکه از زمان اعلام وجود همچین همایشی تا روز قبل از آن واقعا فعالیت در بین همه حس میشد.همه داشتند تلاش می کردن و حتی می جنگیدند تا پروژشون جز برترین ها شه.قسمت جدید ترین پروژه ها لحظه به لحظه عوض می شد.واقعا این مدت جو معماری قشنگی داشت.

اما بعد از اتمام همایش به شکلی باور نکردنی فعالیت سیری نزولی پیدا کرد.اکثریت دانشجو ها هفته به هفته سر به پروفایلشون نمی زنن.از این بد تر دیگه کسی جواب کامنت ها رو نمده.ولی در طول اون مدت همه ساعت به ساعت سر میزدن و جواب به همه هم می دادند.

اگه اشتباهی در گفته های بنده مشاهده می کنید عرض کنید خوشحال می شم.

یه امید تحقق این آرزو.

باز هم بابت همه تلاش هاتون ممنونم.


  محمد ترکش    (1389/01/24)

be nazare  man bayad  be  sorate  gostarde  hame  daneshjoyan  ra  dar  mabahes  sherkat  dad  va  khabar  ha ra  be sorate  gostade tar  pakhsh KARD\

 


  نیما قاسمی سعادتی    (1389/02/04)

سلام

در ابتدا از مسولین اتووود تشکر میکنم که با زحماتشون سعی در رشد و  نشر معماری دارن.

و در مورد همایش، خوب اکثر دوستان مشکلاتو گفتن، ولی به نظر من عدم مدریت زمان بزرگترین مشکلش بود. اینکه شما به فکر برگزاری چنین همایشی بودید خیلی جای تقدیر داره ، ولی متاسفانه درست اجرا نشد.

کمبود زمان و برنامه ریزی نامناسب

عدم آشنایی داوران با پروژه ها (انتظار داشتیم داوران از قبل پروژه ها رو دیده باشن و توضیحات مدافع تکمیل کننده اون باشه)

کیفیت نامناسب تصویر و صدا

نمایش پروژه ها بصورت مولتی مدیا، که باعث شد حضار درک درستی از پروژه ها نداشته باشن و به نظر من کارها بصورت شیت برای درک بهتر باید ارایه میشدند.

گزینش و داوری ناعادلانه، طوری که باعث تعجب همه شد!!!

همایش هم بصورت یکنواخت اجرا شد که خسته کننده بود، بهتر بود از موسیقی کمک میگرفتید!


  نیما قاسمی سعادتی    (1389/02/04)

فکر میکنم عدم اجرای صحیح باعث شد که کلی از دوستان از اتووود دل سرد بشن و اون شور و هیجان دیگه نیست.خود من هم دیگه با اون اشتیاق قبلی نمیام.

در اجرای چنین برنامه هایی باید خیلی دقت بشه، و امیدوارم که شاهد فعالیت های بیشتر و بهتر باشیم

پیروز باشید!.


  محسن اکبرزاده    (1389/06/30)

من تماس گرفتم گفتن بلیط تموم شده. خب باشه ایراد نداره. توی سایت می بینیم. الان نزدیک به 7ماه می گذره و خداییش من نمی دونم نتیجه مسابقه و همایش چی بوده. بغل پروژ های انتخاب شده یه ستاه بزنید یا زحمت بکشید بعد از 7 ماه بگید چه خبر؟ یه گزارش واسه تیمی به پرکاریه شما کاری نیست که


  گروه معماری تیکاب طراح    (1389/08/01)

سلام

ممنون از زحماتتون

اینکه پروژه ها رو  میشه به این صورت انتخاب  کرد بد نیست اما این کافی نیست

معمولا در جشنواره ها  یک بخشی از جوایز را به این نوع انتخابها می دهند لیکن بهتر است کمسیونی از اساتید فن جهت انتخاب پروژه ها  بصورتی که طراح پروژه در هنگام داوری مشخص نباشد نسبت به معرفی پروژه ها اقدام گردد 

ضمنا بهتر است از هر طراح یک طرح جهت ارائه به همایش انتخاب شود 


اظهار نظـــــــر
 
جهت نوشتن مبحث جدید باید وارد سیستم شوید. / عضو جدید
ایـمـــیـل :  
رمز عبـور :  

?????? ??????? ????? ????? :
??? ???? ?? ??? 1386 ?? ??? ????? ?? ??????? ??? ??????? ?????? ????? ??? ?? ???.?? ???? ??? ??? ?? ???? ??????? ?????? ?? ????? ???? ??????? ?? ????? ????? ?? ??????????? ??? ?????? ?????? ??? ???? ???? ?? ??? ?????? ?? ???????
???? | ???? | ??? ??? | ?????? ?? | ???? ?? ?? | ?????? ???? | ??????
© ???? ???? ??? ?? ???? ????? ?? ???? ??????? ????? ?? ????.
Developed by Tryon Software Group